Szyszkarstwo
Szyszki człowiek wykorzystywał od tysięcy lat na różne sposoby. W dzisiejszych czasach szyszki mogą stanowić źródło dochodu.
Szyszki znalazły zastosowanie w ogrodach jako ściółka dla roślin ozdobnych. Szyszka podczas suszy i wietrznej pogody rozchyla się co powoduje wzajemnie się zaczepianie. Wiatr je nie rozwiewa, leżą dłużej niż kora, wydają bardziej intensywniejszy zapach. Mają wykorzystywane w kwiaciarniach przed Świętem Zmarłych i Świętami Bożego Narodzenia.. Odpowiednio udekorowane mogą być sprzedawane przez cały rok .Zainteresowane szyszkami są hipermarkety. Nasze szyszki sprzedają się dobrze w Niemczech. Koszt założenia firmy i prowadzenia jest nie wielki w porównaniu z prowadzeniem innej działalności, żeby firma dobrze funkcjonowała dobrze by było, aby była blisko obszarów leśnych z nasadzeniami sosnowymi, świerkowymi. Do składowania powinniśmy mieć zadaszone wiaty pod którymi będziemy gromadzić szyszkę. Doskonale do tego nadaje się stodoła, wiaty garażowe itp. Korzystać będziemy z transportu. Mogą to być przyczepy ciągnikowe, wozy konne i przyczepy samochodowe z plandeką. Zbierać szyszki mogą całe rodziny , można również otworzyć punkt skupu szyszek.
Sukces w szybkim zbieraniu będziemy mieli wtedy, kiedy będziemy to robić oby dwoma rękoma. Przyszyty pas przekładamy przez ramię ,worek nie załamuje się przytrzymuje go drut. Transport ustawiamy w takiej odległości, aby chodząc po lesie zataczać koło i im więcej szyszek w worku tym bliżej transportu. Musimy nauczyć się chodzić na około, zaoszczędzi nam to czas powrotu do transportu z pełnym workiem. Zbieramy szyszki osobno świerkowe i sosnowe. Szyszki świerkowe będą nam potrzebne do robienia z nich dekoracji. Szyszki sosnowe będziemy do dekoracji wybierać dopiero podczas magazynowania. Szyszki o ciekawym wyglądzie, większe od pozostałych sprzedamy na sztuki odpowiednio je dekorując. Magazynować szyszki będziemy pod wiatami, lub w stodole w stosach. Stosy nie mogą być zbyt wysokie 1m-1.20m. wysokości. Wyższe stosy będą powodować łamanie się szyszek i zaparzanie , szyszki dostaną biały nalot i nieprzyjemny zapach. Sprawdzać musimy co kilka dni stan naszych stosów z szyszkami. Robić to najwygodniej wkładając w stos rękę. Jeśli wyczuwamy podwyższoną temperaturę i zapach stęchlizny musimy natychmiast rozgarnąć stos. Sytuacje takie mogą zaistnieć, gdy zbierać szyszki będziemy zaraz po deszczu. Podczas upalnych długich letnich dni polać musimy ziemie wkoło stosu szyszek aby zapobiec gwałtownemu wyparowaniu wody z szyszek . Wysoka temperatura powoduje, że szyszki raptownie się otwierają i zaczną pękać. Wodę nie lejemy bezpośrednio na szyszki. Przystępując do przygotowania szyszek do sprzedaży musimy się zorientować w jakich workach chce kontrahent kupować szyszki. Na stole, którego brzeg obity jest deską ,dla zabezpieczenia przed spadaniem szyszek, przeprowadzamy segregację. Szyszki do dekorowania wkładamy w pudełka i odkładamy. Szyszki do worków wkładamy całe. Połamane odrzucamy. Zrobimy z nich ziemie do roślin lubiących kwaśny odczyn ziemi. Szyszki w workach układamy w stos, pod wiatą. Worki z szyszkami sprzedajemy w cenie 1,5-2 zl za kilogram doliczając cenę worka , można sprzedać za cenę wyższą zależy to od ilości i kontrahenta Otwierając punkt skupu możemy płacić od 0,40-0,50 zł .Szyszki muszą przywiezione na skup być czyste, bez zanieczyszczeń i nie ubrudzone w ziemi. Szyszki połamane odrzucamy , nie przedstawiają one żadnej wartości handlowej. Magazynowanie , workowanie i odkładanie szyszek do dekoracji podobne jak wyżej.